Našli ste v našej prvej aktivite o lišajníkoch tieto pozoruhodné organizmy na rôznych podkladoch v okolí Vašej školy či domova? Poďme sa bližšie pozrieť na jednu skupinu lišajníkov, konkrétne na lišajníky s kôrovitou stielkou.

Patria k lišajníkom, ktoré sú najmenej citlivé na znečistenie, a preto ich nachádzame dokonca uprostred veľkých miest. Vyskytujú sa často na skalných podkladoch ako sú múriky, strechy, stĺpy, dlaždice či staré náhrobné kamene.

Lišajníky sa považujú za najpomalšie rastúce organizmy. Druhy s kôrovitou stielkou, ako napr. lekanora múrová (Protoparmeliopsis muralis) a zemepisník mapovitý (Rhizocarpon geographicum), rastú približne 1mm za rok. Keďže lišajníky rastú od stredu smerom von, dá sa približne vypočítať ich vek zmeraním polomeru ich stielky. Na túto aktivitu so žiakmi nepotrebujete špeciálny pracovný list, stačí pravítko, ceruzka a zápisník.

Poznámka: Pri skúmaní lišajníkov zdôraznite žiakom, aby sa nesnažili „odlepiť“ lišajník z podkladu a nepoškodzovali jeho stielku, ale pozorovali a merali ho priamo na mieste, kde rastie.

Pre určovanie konkrétnych druhov odporúčame náš identifikačný kruh (Lišajníky Karpát), dostupný v eshope DAPHNE.

Daphne © 2020
Develop&Design Jan Ranostaj
envelopephone-handset