Deň Zeme s NASA

22. apríla 2024

Pozrite sa na Zem z vesmíru!

Od roku 1972 keď vznikla prvá fotografia Zeme z vesmíru s názvom Modrý jantár prešlo veľa času a naše poznatky o modrej planéte neuveriteľne narástli. Satelity NASA monitorujú každý deň úplne celú Zem – každý jej štvorcový kilometer.

https://science.nasa.gov/earth/facts

Môžeme sledovať znečistenie ovzdušia, hurikány vlny extrémne teplého počasia alebo zrážky podľa ktorých sa dá predpovedať riziko záplav či terénnych zosuvov. Väčšina týchto údajov je dostupná pre kohokoľvek s prístupom k počítaču s internetom.

Tento rok pri príležitosti založenia programu GLOBE a osláv Dňa Zeme pripravila NASA pre učiteľov a žiakov Earth-Day Toolkit.

Na tomto linku môžete nájsť videá, vizualizácie pripravené bádateľské aktivity ale aj linky na zapojenie sa do aktivít občianskej vedy

https://science.nasa.gov/earth/earth-day/earth-day-toolkit/

Môžete sa pozrieť na to, ako sa menia meandre veľkých riek, ako súvisí šťastie obyvateľov s tým, koľko zelene je v krajinách kde žijú. Pozrite si so žiakmi tiež topenie ľadovcov Grónsku alebo ako praskliny v ľade ovplyvňujú spoločenstvá tučniakov v Antarktíde.

Deň Zeme nie je iba dnes. Pozorovať Zem z diaľky prostredníctvom satelitov môžete kedykoľvek, zdroje inšpirácií sú takmer nekonečné.  

Tešíme sa zo spolupráce so všetkými školami, ktoré na Slovensku bádajú v programe GLOBE!

Daphne © 2020
Develop&Design Jan Ranostaj
envelopephone-handset