ZMENA KLÍMY
Človek svojou činnosťou zvyšuje množstvo uhlíka v atmosfére:
• ničením prírodného prostredia (lesov, mokradí/rašelinísk, lúk),
• spaľovaním fosílnych palív (v továrňach, v motoroch áut, lodí či lietadiel).
Dôsledky otepľovania klímy vnímame všetci: dlhotrvajúce horúčavy a suchá, povodne, výrazné teplotné výkyvy, stúpanie morskej hladiny topením ľadovcov.
Plagát "Kolobeh uhlíka" v tlačovej kvalite si stiahnite TU.
AKO MÔŽEME ZNÍŽIŤ SVOJU UHLÍKOVÚ STOPU?
DOPRAVA
Uprednostnime chôdzu, kolobežku, bicykel, MHD a vlak pred jazdou autom a lietadlom.
STRAVA
Stravujme sa zdravo, jedzme potraviny rastlinného pôvodu najmä z miestnych zdrojov. Zaraďme do našej stravy čo najčastejšie kvalitné zdroje bielkovín z fazule, hrachu, či orechov.
Zvieratá, ktoré chováme, sa často kŕmia dovážanou sójou, ktorá sa pestuje na miestach bývalých dažďových pralesov. Do celkovej ekologickej stopy, ktorú vytvárame konzumáciu mäsa, je potrebné zarátať viacero faktorov: napr. pestovanie plodín pre krmivo, jeho prevoz do Európy, emisie metánu, ktoré dobytok produkuje, presuny výsledného produktu medzi miestom chovu, spracovaním mäsa, obchodom, kde mäso kúpime atď.
Preprava potravín na veľké vzdialenosti má negatívny dopad na životné prostredie. Zaradením lokálnych produktov a plodín do nášho jedálnička (celozrnné potraviny, orechy, strukoviny, zelenina a ovocie) významne pomôžeme planéte, aj nášmu zdraviu.
Veľmi dôležité je aj neplytvať potravinami - nakupujme toľko jedla, ktoré potrebujeme a skonzumujeme.
SPOTREBA ENERGIE
Šetrime elektrickou energiou, kúrením či vodou:
PREBYTOK TOVARU
Jedno slovenské príslovie hovorí: "Dobrá gazdiná pre pierko aj plot preskočí".
V minulosti ľudia takmer nevytvárali odpad a všetko zužitkovali. Výroba každého tovaru (telefónu, oblečenia, nového nábytku) predstavuje veľkú uhlíkovú stopu. Kupujme iba to, čo naozaj potrebujeme, používajme recyklované výrobky (napr. toaletný papier, oblečenie z recyklovaných látok), opravme to, čo sa používať dá.
"Fast fashion" - rýchla móda - spôsobuje, že si každý rok kupujeme oblečenie, ktoré vôbec nepotrebujeme, pretože v nás reklama vyvoláva pocit, že len práve s týmto "módnym" kúskom sme "in". Pri výrobe oblečenia sa do ovzdušia uvoľňujú skleníkové plyny, spotrebuje sa veľa vody a nechcené oblečenie končí na skládkach. Opakom je udržateľná, tzv. "slow fashion". Takéto produkty, vyrobené na Slovensku, si už môžete bežne zakúpiť.
Pozrite si stránku :" Tajný život mobilu" , kde sa dozviete kopec zaujímavých informácií o tom, aký vplyv na životné prostredie majú mobily a prečo je dobré si ich nekupovať tak často.
ZERO WASTE
Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne. Snažme sa vyhýbať sa obalom - nakúpme zeleninu, či ovocie do vlastných, viacrázových vreciek, objavme "včelobaly", načerpajme si drogériu do vlastných nádob a nosme si vlastné tašky na nákupy.
ODPORÚČANÁ LITERATÚRA: